01845 577474

 

We now have a new Governing Board in place.

 

Governors

Alanbrooke Community Primary School

IEB Membership September 2020 and last academic year

 

Governor Name Category Term of Office in years Date of appointment and who appointed Committee and position of responsibility Date stepped down Relevant business interests Governor at other educational establishment Relationship with members of school staff Attendance record FGB and committee in last academic year
Phil Bates IEB 1 Year December 2019 Chair of Governors / HT Performance Management Panel n/a n/a n/a 100%
Amanda Bramley IEB 1 Year December 2019

Safeguarding

 

 

n/a n/a n/a 100%
Grahame Shepherd IEB 1 Year July 2020 Governor n/a Carnagill CP School, Catterick Garrison n/a 100%
Alison Godfrey IEB 1 Year July 2020

Governor

 

 

n/a n/a n/a 100%
Tadeusz Zaranko

IEB

 

1 Year December 2019 SEND October 2020 n/a

Hipswell School

 

 

n/a 75%

John Davies

 

 

IEB 1 Year December 2019 Governor July 2019 n/a n/a n/a 60%

 

Governor Name Category Term of Office in years Date of appointment and who appointed Committee and position of responsibility Relevant business interests Governor at other educational establishment Relationship with members of school staff Attendance record FGB
Donna Fleming Parent 4

December 2015 – Parents

Stepped down December 2019

 

Co-Chair of Governors

HT Performance Management Panel

Link Governor: Early Years; Leadership & Management

Safeguarding : Safer Recruitment

NA NA NA 5/6
Michael Vitler Parent 4

May 2018 – Parents

December 2019

 

Safeguarding, E-safety

Link Governor: Teaching, Learning and Assessment

NA NA NA
Sereima Tawake Co-opted 4

July 2015 – GB

December 2019

 

Co- Chair of Governors

Headteacher Performance Management Panel

Link Governor: Personal Development, Behaviour and Welfare includes SEND

NA NA NA 5/6
Gareth Weatherhead Co-opted 4

 April 2019 – GB

December 2019

 

 Finance and Health and Safety

Geoff Berry

 

Co-opted  4

 Jan 2018 – GB

December 2019

 

 Vice Chair of Governors

SMSC and PSHCE

Link Governor: Health and Safety

 NA  NA  NA

Philippa Todd

 

Head Ex officio September 2015  Service Pupil Premium, Sport Premium, Outcomes for Pupils, Overall effectiveness, Staff Performance Management, Safeguarding, Safer Recruitment, Health and Safety NA NA NA 6/6

Elaine Stokoe

 

Staff 4

Sept 2018 – Staff

December 2019

 

 Science, PE and Metacognition NA NA NA 6/6

Governors who stepped down during academic year 2017-2018

Governor Name Category Term of Office in years Date of appointment and who appointed Committee and position of responsibility Date stepped down Relevant business interests Governor at other educational establishment Relationship with members of school staff Attendance record FGB

Andrew Jackson

 

LA

 

4

October 2016 – LA

 

 

Co-Chair of Governors

 

Link Governor: Safeguarding; Outcomes for pupils, Service Pupil Premium, Sports Premium

 

July 2018 NA NA NA
Dave Pearce Parent 4

Jan 2016 –

Parents

 Vice Chair of Governors

HT Performance Management Panel

Link Governor:Teaching Learning & Assessment; Leadership & Management

 

Jan 2018 NA NA NA
Lizzie Rigby Teacher 4 Feb 2016 – Staff

SEND

Maths

Sept 2018 N/A N/A N/A